شنبه, 13 خرداد 1402

امروز، به فضل همين شهادت ها و به بركت خون شهدا، ملت ما ملتي سر بلند و آبرومند است

                                                                                                        " مقام معظم رهبري"

22 اسفند هر سال به عنوان روز شهيد در تقويم ايران نام گرفته است. تعدادي از عزيزان اسلام كه در طول نزديك به 4 دهه ي اخير در حوادث مختلف به شهادت رسيدند و ايثارگري اين افراد در حفظ كيان انقلاب اسلامي ، واجب مي نمايد تا به بهانه نام گذاري روزي به نام شهيد، از آنان و مقام والاي آنها تجليل شود.

در ميان اين شهدا كه اغلب آنها شهيدان جنگ تحميلي هشت ساله هستند، بيش از 17000 تن از آنان از شهيدان ترور هستند كه از بدو پيروزي انقلاب اسلامي و در همان نخستين روز پيروزي آن، تا كنون، توسط جريانها و گروه هاي تروريستي و معاند هدف قرار گرفتند و به شهادت رسيدند.

شهيدان ترور جمهوري اسلامي ايران را بايد مظلوم ترين شهدا در ميان ساير شهداي كشور ، يعني شهداي انقلاب و جنگ دانست . شهدايي كه بسياري از آنها تنها به خاطر علاقه شخصي به امام و انقلاب، ظاهر مذهبي و... هدف ترورهاي با هدف و بي هدف تروريست ها به ويژه مجاهدين خلق( منافقين) به دستور استكبار جهاني و صهيونيست ها قرار گرفتند.

 از سوي ديگر بايد اين تعداد از شهداي ترور ايران را استثنائي در ميان كشورهاي ديگر دنيا قلمداد كرد. علي رغم برخي از كشورهاي همسايه، شاهد عمليات تروريستي و قربانيان بيشتري از ايران بوده اند و هستند اما آنچه كه جمهوري اسلامي ايران را با اين تعداد از شهيد ترور متمايز مي كند، نوع اهداف انتخابي از سوي تروريست هاست.

به رغم اينكه اغلب شهداي ترور از شهروندان عادي بوده اند و همين موضوع يا نقطه اشتراك با ديگر كشورهاي قرباني تروريسم بوده اما بر خلاف ايران،هيچ يك از كشورهاي ديگر شاهد ترور و فقدان دهشتناك تعداد بالايي از مقامات خود نبوده اند.

ترور رئيس جمهور، نخست وزير، رئيس ديوان عالي كشور، تعداد زيادي از نمايندگان مجلس، شكل ترورهاي صورت گرفته عليه ايران را به موضوعي بي نظير در دنيا تبديل مي كند. علاوه بر اينكه صدها مقام ديني، قضائي و سياسي در سطوح مختلف نيز هدف ترورهاي موفق يا ناموفق تروريست ها قرار گرفتند.

22 اسفند ماه علاوه بر آنكه بايد يادآور شهيد و مقام شهيدان باشد، فرصتي براي بازشناسي تاريخ انقلاب اسلامي، و شناخت گروه هاي منحرف، منافق و تروريستي است. تا زماني كه انحراف و نفاق وجود داشته باشد و تروريسم و انديشه اي كه به ترور مي انجامد نيز همچنان وجود دارد، و شناخت اين تفكرات مسموم و خشن و تلاش براي معرفي آنها، مجاهدتي است كه كمتر از كار شهيدان نيست .

ستاد شاهد و امور ايثارگران

دانشگاه آزاد اسلامي مشهد

حاضرين در سايت

ما 52 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم